اصفهان23

با دیده شوق اصفهان را دیدم/ آثار قشنگ باستان را دیدم/ با نصف دگر، دگر مرا کاری نیست/ صد شکر که این نصف جهان را دیدم

Naqsh-e Jahan Square
نویسنده : بهزاد سلطانی - ساعت ۱٢:۳٦ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢٩ امرداد ۱۳۸۸
 

Naghsh-e Jahan Square (Persian: maidaan-e naqsh-e jehaan; trans: "Image of the World Square"), officially known as Imam Square, formerly known as Shah Square, situated at the center of Isfahan city, Iran.

 

Naqshe Jahan Square

It is an important historical site and one of UNESCO's World Heritage Sites. The square is surrounded by buildings from the Safavid era. The Shah Mosque is situated on the south side of this square (Centre in the picture).

On the west side you can find Ali Qapu Palace.(Right in the main picture)

 

Ali Qapu Palace in Isfahan, Iran

Sheikh Lotf Allah Mosque is situated on the eastern side of this square and the northern side opens into the Isfahan Grand Bazaar(Left in the main picture).

Isfahan Grand Bazaar

Today, Namaaz-e Jom'eh (the Muslim Friday prayer) is held in this square in front of the Shah Mosque.

The Muslims Friday prayer in the Naqshe Jahan square

The square is depicted on the reverse of the Iranian 20,000 rials banknote

the reverse of the Iranian 20,000 rials banknote

Reference: Wikipedia


 
 
Isfahan is half of the world
نویسنده : بهزاد سلطانی - ساعت ۱:٤۸ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢٢ امرداد ۱۳۸۸
 

Isfahan or Esfahan (Persian: اصفهان Esfahān, Old Persian: Aspadana, Middle Persian: Spahān), historically also rendered in English as Ispahan or Hispahan, located about ۴١۶ km south of Tehran, is the capital of Esfahan Province and Iran's third largest city (after Tehran and Mashhad). Isfahan city had a population of 1,583,609 and the Isfahan metropolitan area had a population of 3,430,353 in the 2006 Census, the second most populous metropolitan area in Iran after Tehran.

Isfahan is located on the main north-south and east-west routes crossing Iran, and was once one of the largest cities in the world. It flourished from 1050 to 1722, particularly in the 16th century under the Safavid dynasty, when it became the capital of Persia for the second time in its history.

Iran map in Safavid Empire

Even today, the city retains much of its past glory. It is famous for its Islamic architecture, with many beautiful boulevards, covered bridges, palaces, mosques, and minarets. This led to the Persian proverb "'Esfahān, nesf-e jahān" (Isfahan is half of the world).

Naqshe Jahan Square

The Naghsh-e Jahan Square in Isfahan is one of the biggest city squares in the world and an outstanding example of Iranian and Islamic architecture. It has been designated by UNESCO as a World Heritage Site. The city also has a wide variety of historic monuments ranging from the Sassanid to the Safavid dynasties. Remaining Islamic architectural sites were built from 11th to the 19th century, while older, pre-Islamic monuments date back to 1000 B.C.

Reference:wikipedia

 

 


 
 
آثار تاریخی اصفهان - کاخ هشت بهشت
نویسنده : بهزاد سلطانی - ساعت ۱:٠٤ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٢ امرداد ۱۳۸۸
 

کاخ هشت‌بهشت یکی از عمارت‌های تاریخی موجود در شهر اصفهان و به ساخت رسیده در دوران صفویان است. از کلیه کاخ های با صفا و کلاه‌فرنگی‌هائی که در این دوره در کنار چهارباغ احداث شده بود فقط کاخ هشت بهشت باقی مانده‌است.

کاخ هشت بهشت


 
 
آثار تاریخی اصفهان - کاخ عالی قاپو
نویسنده : بهزاد سلطانی - ساعت ۳:٤٥ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۸ امرداد ۱۳۸۸
 

   عالی‌قاپو در واقع درب ورودی دولتخانه صفوی است. این ساختمان در ابتدا شکلی ساده داشته و در اصل متعلق به دوره تیموریان بوده است. در طول سلطنت شاه عباس اول طبقاتی به آن افزوده شد. سرانجام در زمان شاه عباس دوم ایوان ستوندار آن ساخته شده و به شکل امروزی درآمد.

   این بنا در ضلع غربی میدان نقش جهان و روبروی مسجد شیخ لطف‌اله واقع شده ‌است. ارتفاع آن ۴۸ متر است و ۷ طبقه دارد که با راه‌پله‌های مارپیچ می‌توان به آن ها رسید.

کاخ عالی قاپو

 


 
 
آثار تاریخی اصفهان - کاخ چهلستون
نویسنده : بهزاد سلطانی - ساعت ۱٢:٤۳ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۸ امرداد ۱۳۸۸
 

بسیاری از محققان وجه تسمیه کاخ را انعکاس تصویر بیست ستون بر استخر زیبا و بزرگ عمارت می دانند و عده ای نیز واژه چهل را به نشان تعداد زیاد ستونها می دانند ( عدد چهل در ادب فارسی نشانگر تعدد و کثرت است ) و به روایتی این کاخ ابتدا چهل ستون داشته تا اینکه در بیست و یکم رمضان 1118 هـ.ق بر اثر سانحه آتش سوزی بییست ستون آن از بین رفته و اکنون آثار سوختگی در غرب عمارت دیده می شود .
باغ چهل ستون 67000 متر مربع مساحت دارد که در دوره شاه عباس اول ساختمان کوچکی به صورت کوشک یا کلاه فرنگی در آن احداث گردید و در زمان شاه عباس دوم توسعه یافت و چهلستون نام گرفت.

کاخ چهلستون


 
 
آثار تاریخی اصفهان - منارجنبان
نویسنده : بهزاد سلطانی - ساعت ۱۱:۱٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٤ امرداد ۱۳۸۸
 

موقعیت

در ایران برخی مناره‌ها قابلیت تکان خوردن را دارند که به اصطلاح به آنها منارجُنبان می‌گویند. از معروفترین منارجنبان‌های ایران یکی در اصفهان و دیگری در شهرستان اردکان و در بخش خرانق واقع شده‌اند. در سر راه اصفهان به نجف آباد قریه ای است که آن را کارلادان می گویند. امروز این روستا جزئی از شهر اصفهان به شمار می رود. در این قریه بنائی وجود دارد که مزار یکی از صلحا و زهّاد مشهور قرن هشتم هجری به نام عمو عبد الله کارلادانی می باشد. تاریخی که بر فراز سنگ عمو عبدالله نوشته شده و سال 716 هجری را نشان می دهد مبین این نکته است که این عارف بزرگ در زمان سلطان (محمد خدابنده) ایلخان مسلمان می زیسته است.

مقبره عمو عبدالله کارلادانی

این بنا به صورت یک بقعه و دو مناره است که بر روی گور «عموعبدالله بن محمود صقلابی» از پارسایان نام آور سده هشتم هجری بنا شده و سنگ قبر آن مورخ به سال ۷۱۶ هجری، هم‌زمان با اواخر پادشاهی «اولجایتو» ایلخان مسلمان مغول است. نکته قابل توجه درباره این بنای تاریخی این است که با حرکت دادن یک مناره ،مناره دیگر نیز بهحرکت و جنب و جوش می آید و لازم به ذکر است هر مناره دارای پهنای نه متری و بلندای هفده متری می باشد.

منارجنبان


 
 
آثار تاریخی اصفهان - میدان نقش جهان
نویسنده : بهزاد سلطانی - ساعت ۱٢:٥۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٤ امرداد ۱۳۸۸
 

میدان نقش جهان که با نام‌های میدان شاه و میدان امام نیز شناخته می‌شود، مجموعه ی بزرگی از ساختمان‌های دوره ی صفوی در شهر اصفهان است.

طول این میدان از شمال به جنوب بیشتر از ۵۰۰ و عرض آن حدود ۱۶۵ متر می باشد.

نقش جهان

پیش از آن‌که شهر اصفهان به پایتختی ایران صفوی برگزیده شود در این میدان باغی گسترده بنام «نقش جهان» وجود داشته‌است. منابع گوناگونی، بنای به شکل فعلی را در دوره سلطنت شاه عباس اول و به سال ۱۰۱۱ قمری دانسته‌اند.

 


 
 
آثار تاریخی اصفهان - پل مارنان
نویسنده : بهزاد سلطانی - ساعت ۱٢:٢۱ ‎ق.ظ روز جمعه ٢ امرداد ۱۳۸۸
 

این پل در اصل ماربین نام داشته‌است که خود ماربین دیگرگون شده «مهربین» از فرهنگ اوستایی است و چون قرنها قبل از ظهور زرتشت معبد مهرپرستان بر فراز کوهچه آتشگاه از تمام روستاهای اطراف آن مشاهده می‌شده‌است، نام این بلوک هم مهربین بوده که با تصحیف این نام در زبان پهلوی ساسانی به «ماربین» در دوره ساسانیان و به دنبال آن در طول مدت ۱۵ قرن تاریخ اسلامی ایران پیوسته با همین نام شناخته شده‌است.

پل مارنان در شب

و اما درباره قدمت ساختمان این پل یادآور می‌شویم که از زمان های بسیار دور همچنان که پل جی یا پل شهرستان واسطه اتصال شمالی‌ترین ساحل شهری زاینده‌رود به جنوبی‌ترین ساحل مقابل بوده‌است، پل مارنان نیز وجود داشته و واسطه اتصال دو ساحل شمالی و جنوبی رودخانه در غربی‌ترین قسمت شهر اصفهان بوده‌است و روستاهای آباد و سرسبز ماربین از طریق پل مارنان (پل ماربانان و پل ماربین) به روستاهای مقابل آن در ساحل جنوبی رود خانه متصل می‌شده‌است.

پل مارنان