اصفهان23

با دیده شوق اصفهان را دیدم/ آثار قشنگ باستان را دیدم/ با نصف دگر، دگر مرا کاری نیست/ صد شکر که این نصف جهان را دیدم

آثار تاریخی اصفهان - مسجد لنبان
نویسنده : بهزاد سلطانی - ساعت ۱۱:۳٤ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۳ مهر ۱۳۸۸
 

مسجد لنبان از مساجد زیبای اصفهان است که در محله قدیمی لنبان واقع شده است. این مسجد در زمان شاه سلیمان صفوی بر خرابه های مسجدی بنا شده که در قرن هشتم احداث شده بود. خطوط باقیمانده بر دو لوح کاشی به خط ثلث سفید بر زمینه لاجوردی رنگ و قلم محمد رضا امامی نوشته شده است. تاریخ این کتیبه سال 1080 هجری قمری است.

مسجد لنبان اصفهان

درکتب مختلف چنین ذکر شده است که اولین مسجدی که در اصفهان بنا شده مسجد لنبان بوده و حضرت مجتبی (ع) در این مسجد نماز خوانده است. مشهور است که قبر یکی از پیامبران زیر شبستان این مسجد قرار دارد.



 
 
امامزاده های اصفهان - قبرستان و امامزاده ستی فاطمه (س)
نویسنده : بهزاد سلطانی - ساعت ۱۱:٥۸ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٢ مهر ۱۳۸۸
 

قبرستان قدیمی محله جوزدان که به قبرستان ستی فاطمه و قبرستان شاهزاده ها نیز معروف است ، در زمان حکومت پهلوی اول از بین رفت و در زمینهای آن یک خیابان بزرگ ، یک بیمارستان ، چند مدرسه و یک پرورشگاه ساخته شد و بسیاری از زمینها نیز برای ساخت منازل مسکونی به مردم واگذار شد .

خیابان چهارسوق شیرازی ها که در وسط این قبرستان ساخته شد در حال حاضر به نام خیابان آیت الله کاشانی شناخته میشود . از اماکن ساخته شده در محدوده قبرستان میتوان به بیمارستان آیت الله کاشانی ، مرکز توانبخشی ناشنوایان ، مرکز فرهنگی جمعیت هلال احمر و چند مدرسه اشاره کرد .

همچنین در بخشی از شمال این قبرستان مسجد جوزدان و امامزاده موسی (ع) قرار دارند و در نزدیکی آن بنیاد فرهنگی امیرقلی امینی قرار دارد .

مادی تیران از میان این قبرستان عبور میکرده و خیابان نوساز میرداماد نیز در محلی ایجاد شده که جزو زمینهای قبرستان بوده است .

 



 
 
آثار تاریخی اصفهان - مسجد قطبیه
نویسنده : بهزاد سلطانی - ساعت ۳:٥٩ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۸ مهر ۱۳۸۸
 

در خیابان طالقانی امروز مسجدی قرار دارد که با توجه به کتیبه ی سردر آن در زمان سلطنت شاه طهماسب اول صفوی ساخته شده است. این کتیبه در حال حاضر در کاخ چهلستون نگهداری می شود و به همراه سردر، در مجاورت یکی از دیوارهای این کاخ نصب شده است.

سر در مسجد قطبیه که در کاخ چهلستون نگهداری می شود

توضیح اینکه در حدود 50 سال پیش که خیابان طالقانی امروز که در آن زمان خیابان خوش و بعد از آن خیابان شاه نامیده می شد تعریض می شد این سردر در معرض نابودی قرار گرفت بنابراین سردر عیناً به کاخ چهلستون منتقل شد و امروز بازدید کنندگان کاخ چهلستون، این سردر زیبا و کتیبه آن را نیز مشاهده می کنند.