اصفهان23

با دیده شوق اصفهان را دیدم/ آثار قشنگ باستان را دیدم/ با نصف دگر، دگر مرا کاری نیست/ صد شکر که این نصف جهان را دیدم

آثار تاریخی اصفهان - مسجد علیقلی آقا
نویسنده : بهزاد سلطانی - ساعت ۱:٢٩ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٦ آبان ۱۳۸۸
 

علیقلی آقا یکی از خواجه سرایان نیکوکار زمان شاه سلطان حسین صفوی بود که در زمان حیات با برکتش، مسجد و بازار و سرا و چهار سوق زیبایی به نام خود و در محله بید آباد اصفهان ساخت.

از جلوی مسجد علیقلی آقا مادی فدن یا فدا عبور می کند و سردر مسجد به سمت مغرب است. مسجد، صحن نسبتاً کوچک و زیبایی دارد و شبستان آن با کاشی هایی از نوع گره کاری تزئین شده است. کتیبه سردر به خط ثلث قهوه ای رنگ به خط علی نقی امامی و تاریخ 1122 هجری قمری است.

در این کتیبه به نام شاه سلطان حسین و علیقلی آقا اشاره شده است. شبستان زیبا و نفیس مسجد در شرق حیاط قرار دارد و بر کتیبه آن با خط نستعلیق سفید بر زمینه کاشی لاجوردی اشعاری نوشته شده است. مفاد این اشعار حاکی از این است که شبستان در سال 1297 هجری قمری زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار به مسجد افزوده شده است. خطاط این کتیبه عبدالجواد و استاد کاشیکار آن محمد اسماعیل است.

در جنوب ایوان محراب زیبایی است که ازاره آن سنگ مرمر و دیوارهای بالا با کاشیکاری معرق تزئین شده است.

این مسجد به لحاظ وجود خطوط زیبای ثلث و نستعلیق مربوط به عصر صفویه و قاجار و کاشیکاری نفیس یکی از بناهای ارزشمند اصفهان به شمار می رود.

در مقابل مسجد حمام علیقلی آقا واقع شده که قسمت اعظم آن ویران گردیده و مقداری از کاشی های نفیس آن به کاخ چهلستون انتقال یافته است.

منبع: پرتال شهر اصفهان با کمی تصحیح


 
 
فیلم و عکس از زنده شدن زاینده رود پس از هشت ماه
نویسنده : بهزاد سلطانی - ساعت ۱۱:۱۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٢ آبان ۱۳۸۸
 

خدا رو شکر که قسمت شد یه بار دیگه در شهر اصفهان شاهد زاینده رودی زنده باشیم.

بی مقدمه بریم سراغ اصل مطلب:

زاینده رود دوباره زنده شد

برای دانلود فیلم کلیک کنید

خبر به گزارش همشهری آنلاین:

کشاورزان شرق اصفهان پس از دو سال می‌توانند با جاری شدن آب در زاینده رود بخشی از کشت پائیزه خود را از 16 آبان آغاز کنند.

مدیر کل حوادث غیر مترقبه استان اصفهان در مصاحبه با مهر در خصوص جاری شدن آب زاینده رود و مدت زمان جریان آب در بستر رودخانه گفت:‌ بر اساس مصوبات شورای هماهنگی مدیریت بحران آب زاینده رود در فصل تابستان، قرار شد تا آب زاینده‌رود برای کشت غله به کشاورزان شرق اصفهان تخصیص یابد.

منصور شیشه فروش با اشاره به مثبت ارزیابی کردن جاری شدن آب در زاینده رود یادآور شد:‌ اکنون چاه‌های فلمن آب‌گیری می‌شود و چاه‌های که در 6 ماه گذشته نیز کم آب بوده تغذیه می‌شود.

 

مدیر کل حوادث غیر مترقبه استانداری اصفهان همچنین در خصوص مدت زمان جاری شدن آب در زاینده رود نیز اظهار داشت: به مدت 28 روز آب تحویل کشاورزان خواهد شد که البته پس از آن نیز مدتی آب در رودخانه خواهد ماند ولی جاری شدن مجدد آب در زاینده رود بستگی به شرایط جوی دارد.

رسیدن آب زاینده رود به سی و سه پل