اصفهان23

با دیده شوق اصفهان را دیدم/ آثار قشنگ باستان را دیدم/ با نصف دگر، دگر مرا کاری نیست/ صد شکر که این نصف جهان را دیدم

وقتی کلاغ ها از نصف جهان می روند
نویسنده : بهزاد سلطانی - ساعت ٢:٥٧ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٢ آذر ۱۳۸٩
 

اصفهان به‌دلیل بالابودن درصد آلاینده‌ها در هوایش، پس از تهران آلوده‌ترین کلانشهر ایران است.

 البته صنایع آلاینده تنها عامل آلودگی اصفهان محسوب نمی‌شود، بلکه همانند دیگر کلانشهرهای کشور، حجم بالای ترافیک شهری نیز عامل مهم آلودگی این شهر است. براساس آماری که به تازگی منتشر شده است، بیش از 65 درصد آلودگی هوای شهر اصفهان از خودروها ناشی می‌شود که امکان بالارفتن میزان تاثیرگذاری این عامل در آلودگی هوای شهر با افزایش تردد خودروهای تک‌سرنشین وجود دارد. فعالیت کارگاه‌های سفال گری، همچنین گرد و غبار ناشی از مجاورت اصفهان با مناطق کویری از دلایل دیگر آلودگی این کلانشهر به‌شمار می‌رود.

گرچه شهرداری اصفهان در سال‌های اخیر برای مبارزه با آلودگی هوا به اقداماتی همچون توسعه فضای سبز پرداخته است، به‌نظر می‌رسد هنوز در جدال با عوامل آلوده‌کننده چند گام عقب‌تر قرار دارد. مقصود از این گزارش ارائه تصویری از دلایل آلودگی هوای اصفهان و پیامدهای آن است.

آلودگی هوا چیست؟

آلودگی هوا عبارت است از وجود هر نوع آلاینده جامد، مایع و گاز در هوا که کیفیت زندگی را برای انسان و دیگر جانداران به خطر اندازد. درصد گازهای موجود در هوا شامل 78 درصد ازت، 19 درصد‌اکسیژن و 3/0 درصد بخار آب، آرگون و دی‌اکسید کربن، همچنین حدود 18 پی‌پی‌ام (ذره در میلیون) گاز نئون، 5 پی‌پی‌ام هلیوم، 1/5 پی‌پی‌ام متان و مجموعا 5/0 پی‌پی‌ام دی‌اکسید ازت، هیدروژن و گزنون است.

آمار ناوگان حمل و نقل عمومی در اصفهان

بر اساس آخرین سرشماری نفوس و مسکن (سال 1385) جمعیت اصفهان یک میلیون و 600 هزار نفر است که با احتساب نرخ رشد جمعیت نزدیک به یک درصد در سال های اخیر، تعداد ساکنان این کلانشهر را تا پایان نیمه اول سال 89 می توان به طور تقریبی2 میلیون و 200 هزار نفر برآورد کرد.

در این طرح سن خودروهای فرسوده بالای 30 سال محاسبه شده است و اگر سن خودروهای فرسوده بالای 25 سال را محاسبه کنیم، این رقم به110 هزار خودرو خواهد رسید.

انواع آلاینده‌ها

منابع آلوده‌کننده هوا به 2گروه طبیعی و غیرطبیعی (مصنوعی) تقسیم‌بندی می‌شود:
آلاینده‌های طبیعی: فعل و انفعالات عناصر طبیعی مانند طوفان‌ها و گرد و غبار صحراها، دود
و خاکستر آتش‌سوزی‌های جنگلی، املاح موجود در جوّ، فعالیت‌های آتشفشانی، شهاب‌های آسمانی و منابع گیاهی و حیوانی، در دسته آلاینده‌های طبیعی قرار می‌گیرد. برخی از دانشمندان عقیده دارند که این رویدادها در کوتاه‌مدت سبب بر هم خوردن تعادل محیط‌زیست و نوعی از آلودگی ناپایدار می‌شود و به‌همین دلیل به چنین فعل و انفعالاتی، آلاینده‌های طبیعی می‌گویند.

آلاینده‌های مصنوعی:

منابع غیرطبیعی یا مصنوعی آلودگی هوا، به آلاینده‌هایی گفته می‌شود که از فعالیت‌های انسانی نشأت می‌گیرد که این نوع آلودگی‌ها خود به 2 گروه اصلی تقسیم می‌شود:
1) منابع ساکن؛ همچون واحدهای کوچک و بزرگ صنعتی، واحدهای توزیعی و خدماتی، مراکز تجاری، واحدهای مسکونی، اماکن عمومی و برخی مکان‌های ویژه مانند فرودگاه‌ها، نیروگاه‌ها، پالایشگاه‌ها، ترمینا‌ل‌ها، پمپ بنزین‌ها و انبار‌های نگهداری سوخت.‌
2) منابع متحرک؛ شامل انواع خودروهای شخصی و وسایل حمل‌ونقل عمومی شامل اتوبوس، مینی‌بوس، تاکسی، موتوسیکلت، کامیون و کامیونت، وانت‌بار، لوکوموتیو، هواپیما، کشتی‌های مسافربری و بارکش.

پیامدهای آلودگی هوا در سال‌های اخیر از زبان مسئولان

علیرضا نصر اصفهانی، نایب‌رئیس کمیسیون محیط‌زیست شورای شهر اصفهان:

«آلودگی هوای اصفهان سبب مهاجرت کلاغ‌ها از اصفهان شده است. پیش از این به‌دنبال افزایش آلودگی هوا، بسیاری از پرندگان مانند بلبل‌ها و کبوترها از اصفهان رفته بودند، اما کلاغ‌ها و زاغ‌ها به‌علت مقاومت بالایی که در برابر آلودگی هوا دارند، همچنان ماندگار بودند، تا این‌که آنها نیز توانایی مقاومت در برابر آلودگی هوا را از دست دادند و به مناطق دیگر مهاجرت کردند.»


 
 
مشاهیر اصفهان - شیخ بهاء الدین جبل عاملی (شیخ بهایی)
نویسنده : بهزاد سلطانی - ساعت ۱٢:۳٠ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٧ آذر ۱۳۸٩
 

آدمی  اگر پیامبر هم باشد از زبان مردم آسوده  نیست، زیرا :

اگر بسیار کار کند، می‌گویند احمق است !

اگر کم کار کند، می‌گویند تنبل است!

اگر بخشش کند، می‌گویند افراط می‌کند!

اگر جمعگرا باشد، می‌گویند  بخیل است!

اگر ساکت و خاموش باشد می‌گویند لال است!!!

اگر زبان‌آوری کند، می‌گویند ورّاج و پرگوست ..!

اگر روزه برآرد و شب‌ها نماز بخواند می‌گویند ریاکاراست!!!

و اگر نکند میگویند  کافراست و بی‌دین .....!!!

لذا نباید بر حمد و  ثنای مردم اعتنا کرد

و جز ازخداوند نباید  ازکسی ترسید. 

پس  آنچه باشید که دوست دارید.

شاد باشید ؛ مهم نیست که این شادی چگونه قضاوت شود.


 
 
کوبه طلایی درب مسجد امام دزدیده شد!
نویسنده : بهزاد سلطانی - ساعت ۳:۱۸ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٤ آذر ۱۳۸٩
 

کوبه طلایی درب رویی مسجد تاریخی امام واقع در میدان نقش جهان که دارای قدمتی نزدیک به عصر پهلوی است دزدیده شد.

مسجد تاریخی امام که مرمت کاشی های آن مدتی است مورد بی توجهی مسئولان قرار گرفته، اکنون کوبه طلایی درب ورودی خود را از دست داده است.

یکی از فعالان در حوزه میراث فرهنگی اصفهان که در این مکان حضور داشت در خصوص سرقت کوبه درب این مسجد تاریخی گفت: این کوبه مربوط به هفتاد الی هشتاد سال قبل است که به احتمال زیاد نزدیک به 10 روز پیش به سرقت رفته است.

همچنین یکی از فعالان حوزه میراث فرهنگی استان اصفهان نیز در خصوص قدمت تاریخی این درب که در قسمت ورودی مسجد تاریخی امام واقع شده، اظهار داشت: این در مربوط به عصر پهلوی است.

حسین یقینی ادامه داد: این در برای محافظت از درب اصلی مسجد نصب شده که به نظر می‌رسد در زمان پهلوی اول نصب آن توسط انجمن دوستداران میراث فرهنگی وقت انجام شده است.