اصفهان23

با دیده شوق اصفهان را دیدم/ آثار قشنگ باستان را دیدم/ با نصف دگر، دگر مرا کاری نیست/ صد شکر که این نصف جهان را دیدم

مجید عضو شورای شهر اصفهان شد!
نویسنده : بهزاد سلطانی - ساعت ۱٢:۱۳ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢۸ خرداد ۱۳٩٢
 

امروز بالاخره نتایج انتخابات چهارمین دوره شورای اسلامی شهر اصفهان، اعلام شد. ۴۲۹ کاندیدا برای شرکت در کارزار انتخابات شوراهای شهر اصفهان تایید صلاحیت شده‌بودند که از این میان ۲۱ نفر که اسامی‌شان به قرار زیر است، به چهارمین دوره شورای اسلامی شهر اصفهان راه پیدا کردند:

۱-عباس حاج رسولی ها| ۲-مهدی باقربیگی| ۳-کریم نصراصفهانی| ۴-رضا امینی| ۵-رسول جهانگیری۶-محمدرضا فلاح| ۷- ندا واشیانی پور| ۸- سید احمدعلی عاملی۹-سید کریم داوودی۱۰-وحید فولادگر| ۱۱-عدنان زادهوش| ۱۲-علیرضا نصراصفهانی| ۱۳-غلامحسین صادقیان رنانی| ۱۴-عبدالرسول جان‌نثاری| ۱۵- رسول جزینی درچه| ۱۶-نورالله صلواتی| ۱۷-ابوالفضل قربانی| ۱۸-احمد شریعتی| ۱۹-اصغر آذربایجانی|۲۰-فتح الله معین نجف آبادی و ۲۱-غلامرضان شیران.

سه اتفاق جالب در این دوره انتخابات شوراهای شهر اصفهان افتاده؛ اول رای بالای مجیدِ «قصه‌های مجید» (مهدی باقربیگی) و ندا واشیانی پور (مجری شبکه استانی اصفهان) است که بالاتر از خیلی از مسئولان فعلی و چهره‌های اجرایی شهر، با قدرت وارد شورای شهر اصفهان شده‌اند.

دوم هم نبودن نام دو نفر از اعضای ائتلاف امید به فردا در لیست فرمانداری در روز انتخابات. به عبارتی در تبلیغات شوراها نام سید محمود حسینی به عنوان سرلیست ائتلاف اصلاح طلبان و علی راعی به عنوان عضو این ائتلاف معرفی شد ولی بعد در روز انتخابات نام این دو نفر در لیست‌ها نبود. سومین نکته، راهیابی دوباره ۷ نفر از ۱۱ نفر اعضای شورای سوم در شورای چهارم است. عباس حاج رسولی ها، کریم نصراصفهانی، ابوالفضل قربانی، غلامرضا شیران، کریم داوودی، وحید فولادگر و فتح الله معین اعضای شوراهای سوم بودند که در شورای چهارم هم حضور خواهند داشت.

    اعضای ائتلاف خادمین شهر    اعضای ائتلاف امید به فردا|

منبع: خبرنگار افتخاری نیویورک تایمز!


 
 
گویش‌ها می‌تواند زبان فارسی را بارور کند
نویسنده : بهزاد سلطانی - ساعت ٩:٥٩ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٥ خرداد ۱۳٩٢
 

یک عضو هیات علمی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد با تاکید بر اینکه گویش‌ها و لهجه‌های مختلف زبان فارسی ذخایر این زبان است، گفت: گویش‌ها می‌تواند پاسخگوی بخشی از نداشته‌های زبان فارسی باشد.

قربانعلی ابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، اظهار کرد: در زبان فارسی، زبان و گونه زبانی، قابل تفکیک است. زبان، عبارت است از مجموعه ساختار زبانی که بین اهل زبان رایج است. این زبان گونه‌هایی پیدا می‌کند که یکی از گونه‌های آن، گونه ادبی است.

وی با اشاره به اینکه به طور معمول، گونه ادبی در متون ادب فارسی به کار رفته است، افزود: به نظر می‌رسد از دیرباز و شاید از آغاز ادب فارسی، همیشه فاصله‌ای بین زبان ادبی و زبان محاوره بوده است که در این میان، زبان ادبی حالت رسمی‌تر و بسته‌تری داشته است. البته لازم به ذکر است که در ایران، حالت رسمی و بسته زبان فارسی بیشتر از سایر کشورها و زبان‌ها به چشم می‌آید.

 


 
 
هشت خانه تاریخی در اصفهان به اماکن پذیرایی، اقامتی تبدیل می شود
نویسنده : بهزاد سلطانی - ساعت ۳:٠٧ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۳ خرداد ۱۳٩٢
 

معاون سرمایه گذاری و طرح های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان گفت: هشت خانه تاریخی به اماکن اقامتی، پذیرایی تغییر کاربری می دهد.

ˈاحمد مولاییˈ روز دوشنبه اظهار کرد: سرمایه گذاران بخش خصوصی موظف به حفظ کالبد بنا بوده و برای انجام هر گونه تغییرات در بنا به مجوز این اداره نیاز دارند. وی با اشاره به رفع موانع پیش روی این سرمایه گذاران گفت: با استفاده از لایحه شورای اسلامی شهر اصفهان، کار احیای این خانه های تاریخی آغاز شده است. وی خاطر نشان کرد: مرمت بناها و خانه های تاریخی توسط سازمان با هزینه های بالا تا زمانی که زندگی در آنها جریان نداشته باشد بی فایده است.

 

معاون سرمایه گذاری و طرح های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان تصریح کرد: جاری بودن زندگی در بناهای تاریخی به حفظ و حراست از آن ها کمک خواهد کرد. به گفته وی، به دلیل هزینه های بالای نگهداری خانه های تاریخی مالکان خصوصی توانایی تامین این هزینه ها را نداشته و ناچار باید برای تغییر کاربری ومرمت در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد.


 
 
اصفهان، طلایه‌دار مینیاتور شرقی
نویسنده : بهزاد سلطانی - ساعت ۸:٠٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٠ خرداد ۱۳٩٢
 

عضو هیئت علمی رشته صنایع دستی دانشگاه هنر اصفهان گفت: ایران، قلب هنر نگارگری و تذهیب جهان و اصفهان، مرکز نبوغ جریان سازی و سبک سازی در این هنر است.

حمزه علی قادری در گفت وگو با خبرنگار سرویس فرهنگ و هنر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، اظهار کرد: زادگاه هنر مینیاتور، کشور چین و ژاپن بوده است. همچنین کشور هند در برهه ای از زمان که میزبان هنرمندان نگارگر ایرانی بوده و این هنرمندان، سبک ایرانی-هندی را در نگارگری به وجود آوردند، این هنر در کشور آنها رواج یافت اما در زمان حاضر، هنر نگارگری و تذهیب به جز ایران در تمامی کشورهای جهان، متوقف شده است.

وی با اشاره به اینکه واژه مینیاتور یک کلمه بیگانه است، افزود: با توجه به توقف هنر مینیاتور در سایر نقاط جهان حتی کشورهای پدیدآورنده آن یعنی چین و ژاپن، هنرمندان ایرانی پس فراگرفتن این هنر زیبا و ایجاد اندکی تغییر در آن، اصطلاح هنر مینیاتور را به هنر نقاشی ایرانی یا نگارگری تغییر دادند. اکنون بار عاطفی نگارگری یا نقاشی ایرانی برای ایرانیان، بیشتر است.

این عضو هیئت علمی رشته صنایع دستی دانشگاه هنر با بیان اینکه نگارگری و نقاشی ایرانی با قدمتی چند هزار ساله و گذشتن از بسترهای تاریخی و سیاسی بسیار وسیع، امروز به یک میراث ارزشمند تبدیل شده است، اظهار کرد: نگارگری در دوره‌های مختلف، شرایط متفاوتی را از سر گذرانده است و دوره صفوی نیز به سبب وجود مرکزیت حکومت در اصفهان،یک دوره طولانی را در مکتب خاص نقاشی اصفهان پدید آورده که یکی از افتخارات سیر تاریخی نقاشی ایران است.


 
 
سنگ بست زواره، دومین قلعه بزرگ کشور
نویسنده : بهزاد سلطانی - ساعت ۱٢:٢٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٥ خرداد ۱۳٩٢
 

قلعه "سنگ بست" از نمادهای تاریخی زواره است که در بافت تاریخی شهر قرار دارد . این قلعه از بزرگترین و مستحکم‌ترین قلعه‌های کشور پس از قلعه الموت رودبار قزوین است که در قرن پنجم هجری قمری به دست ابوعلی دهدار زواره‌ای بنا شده است.

به گزارش ایسنا-منطقه اصفهان، اگرچه این قلعه جزو آثار ملی کشور است، اما طی سال‌های اخیر هیچ گونه اقدامی در خصوص مرمت و بازسازی این قلعه صورت نگرفته است. این روزها ابنیه تاریخی زواره با بی‌مهری مسوولان اداره میراث فرهنگی شهرستان روبه رو شده است.

محمدعلی عظیمیان، از محققان زواره‌ای در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در زواره، در این زمینه گفت: این قلعه از بزرگترین و مستحکم‌ترین قلعه‌های کشور بعد از قلعه الموت رودبار قزوین است که در قرن پنجم هجری قمری به دست ابوعلی دهدار زواره‌ای در زمینی به وسعت یک هزار و پانصد مترمربع در دوره سلجوقیان و در دو طبقه بنا شده است.

وی با اشاره به قدمت تاریخی قلعه سنگ بست زواره اظهار کرد: این قلعه شامل اسطبل، انبار، قسمت‌های مسکونی، قراولخانه و برج‌های دیدبانی است. ارتفاع آن به 12متر می‌رسد و خشت خام، گل وخاک از عناصر بنیادین به کار رفته در این بنا است و در قسمت زیرین آن نیز از سنگ استفاده شده است.

عظیمیان ادامه داد: این قلعه به صورت مکعبی شکل بنا شده است و در زوایای آن چهار برج استوانه‌ای شکل به چشم می‌خورد و برفراز آن جایگاه دیده بانی بوده که نیروها دورتادور حصار شهر را تحت مراقبت و کنترل داشته‌اند و فضای درونی این قلعه در دو طبقه به صورت چهار صفه‌ای است که در حال حاضر قسمت‌هایی از طبقات آن فروریخته شده است. 

وی یادآورشد؛ گفته می‌شود در اوایل قرن هفتم هجری، هجوم مغولان به شهر زواره به بهانه تخریب این قلعه مستحکم بوده است. هم اکنون این قلعه در دست یکی از سادات هاشمی زواره است و احتیاج به مرمت و بازسازی دارد.

به گزارش ایسنا؛ شهر زیبا و باستانی زواره با وسعتی حدود 340 هکتار در قسمت شرقی استان و در فاصله 120 کیلومتری اصفهان و دردل کویر مرکزی ایران قرار دارد و حتی بسیاری زواره را به جاذبه های کویری و گردشگری اش می شناسند. این قلعه دفاعی سال 1381 با شماره ۶۱۴۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منبع: ایسنا استان اصفهان

 


 
 
استاندار و امام جمعه اصفهان درگذشت آیت‌الله طاهری را تسلیت گفتند
نویسنده : بهزاد سلطانی - ساعت ۳:٤٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٢ خرداد ۱۳٩٢
 

علیرضا ذاکر اصفهانی استاندار اصفهان و یوسف طباطبایی‌نژاد، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان، در پیامی فوت حضرت آیت‌الله طاهری را تسلیت گفتند.

به گزارش ایلنا، در این پیام آمده است: در آستانه ایام شهادت حضرت امام موسی کاظم (ع) خبر درگذشت آیت الله طاهری مایه تاسف و تاثر شد.

آیت‌الله طاهری در طول عمر پر برکت خود به ویژه در دوران مبارزات قبل از انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و با تقدیم فرزندش در این راه، حضور قوی و موثری در پیشبرد اهداف و آرمان های امام خمینی‌(ره) ایفا کرد.

بر خود لازم می‌دانیم درگذشت این عالم ربانی را به محضر مقام معظم رهبری، خاندان محترم آیت الله طاهری، مردم استان و عموم علاقه مندان ایشان تسلیت عرض می‌کنیم.

از آحاد مردم شهیدپرور اصفهان و علاقه مندان ایشان می‌خواهیم برای حضور در آیین تشییع و بزرگداشت این عالم جلیل القدر همزمان با گرامیداشت ایام رحلت امام خمینی(ره) و شهدای قیام 15 خرداد و برای تجلیل شایسته از مقام علمی و جهادی ایشان شرکت کنند.

منبع خبر: ایلنا


 
 
تکمیل مصلای اصفهان 300 میلیارد ریال بودجه نیاز دارد
نویسنده : بهزاد سلطانی - ساعت ۱۱:٤٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۸ خرداد ۱۳٩٢
 

مدیرعامل مصلای بزرگ امام خمینی (ره) اصفهان گفت: برای بهره‌برداری اولیه از مصلای بزرگ اصفهان حدود 300 میلیارد ریال بودجه دیگر نیاز است.


ه گزارش باشگاه خبرنگاران ابراهیم پرچمی اظهار داشت: اصلی‌ترین مشکلی که در ساخت مصلای اصفهان وجود دارد، کمبود بودجه این طرح است.
وی در ادامه با اشاره به اینکه شیشه‌های ایوان مقصوره مصلای بزرگ اصفهان به صورت کامل نصب شده است، افزود: طرح پوشش سقف و کاشی‌کاری روی گنبد مصلی فیروزه‌ای رنگ خواهد بود چرا که اصفهان شهر گنبدهای فیروزه‌ای است و مصلای آن باید با هویت شهر سنخیت داشته باشد.


مدیرعامل مصلای اصفهان تصریح کرد: پیمانکار ساخت بنای داخل مصلی نیز انتخاب شده و فضای داخلی هم به صورت معماری اسلامی و سنتی است.
پرچمی به اصلاحات در سازه اصلی این طرح اشاره کرد و افزود: در نقشه و طرح قدیمی، بناها و رقباتی چسبیده به مصلی وجود داشت که بزرگتر از صحن بود و آن را تحت شعاع قرار می‌داد اما در طرح بازنگری تمام این اضافات حذف شد و پس از ساخت، تنها خود صحن به راحتی از بیرون دیده می‌شود.


 
 
آقای شهردار: اصفهانی ها نگذارند شهر دست هر کسی بیفتد
نویسنده : بهزاد سلطانی - ساعت ۱۱:٢٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٦ خرداد ۱۳٩٢
 

پایگاه خبری تحلیلی اصفهان/تین نیوز:
 سید مرتضی سقاییان نژاد در آئین بهره برداری از پروژه های ترافیکی و بهبود حمل و نقل شهری که در کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان برگزار شد، توسعه حمل و نقل پایدار در کلانشهرها، به ویژه اصفهان را ضروری دانست و گفت: خیلی ها از ما ایراد می گیرند که چرا اینقدر نسبت به ایجاد زیر گذر و روگذر اقدام می کنیم ولی آنها باید بدانند همانطور که روز به روز به جمعیت و وسعت کلانشهرها افزوده می شود به همان میزان نیز تردد افزایش می یابد و در این راستا ضروری است که این طرح ها اجرایی شود.


وی با بیان اینکه برنامه ریزی های لازم برای طرح جامع ترافیکی شهر اصفهان از سال 1360 تا کنون توسط اساتید دانشگاهی و کارشناسان دو دانشگاه صنعتی اصفهان و دانشگاه شریف تهران مورد بررسی قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: با توجه به برنامه ریزی های انجام شده در قالب این طرح تنها 90 کیلومتر خیابان دیگر باید در شهر اصفهان و در مناطق یک و دو شهرداری ایجاد شود.

وی با اشاره به اینکه بر اساس برنامه چهارم توسعه قرار بود 75 درصد از حمل و نقل موجود در اصفهان به حمل و نقل عمومی اختصاص یابد، اضافه کرد: ولی متاسفانه تا کنون تنها 41 درصد از این امر تحقق یافته است و 34 درصد از برنامه چهارم توسعه عقب هستیم.

28 درصد از خودروهای در حال عبور اصفهان فرسوده هستند
شهردار اصفهان با تاکید بر اینکه بیش از 28 درصد از خودروهای در حال عبور در شهر اصفهان فرسوده هستند، افزود: هم چنین یک هزار و 100 خودروی فرسوده در ناوگان تاکسیرانی اصفهان وجود دارد که تا کنون اقدامی برای نوسازی آنها صورت نگرفته است.

سقاییان نژاد تردد خودروهای فرسوده، کیفیت سوخت نامناسب و افزایش روزانه 507 خودروی جدید به ناوگان حمل و نقل شهر اصفهان را عامل اصلی آلودگی هوا در این شهر دانست و گفت: عدم هماهنگی برنامه ریزی های بالادستی با برنامه ریزی های انجام شده داخل شهر این مشکلات را به وجود آورده است.

وی با بیان اینکه دوچرخه تنها 8/9 درصد از حمل و نقل شهر اصفهان را به خود اختصاص داده است، افزود: امروزه اصفهان به لحاظ پوشش حمل و نقل توسط دوچرخه عقب است به طوریکه باید حداقل 18 درصد از حمل و نقل اصفهان با دوچرخه انجام شود.

شهردار اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر 22 درصد از سهم حمل و نقل شهر اصفهان به تاکسی های ویژه و گردشی اختصاص یافته است، تصریح کرد: امیدواریم تا پایان سال جاری سیستم حمل و نقل تراموا نیز به ناوگان حمل و نقل اصفهان اضافه شود.

شهرداری 100 میلیارد تومان برای خرید اتوبوس هزینه کرده است
سقاییان نژاد به عدم اجرای تعهدات دولت در خصوص حمایت از حمل و نقل عمومی و به ویژه اتوبوسرانی اشاره کرد و افزود: در گذشته بیش از 82 درصد سهم خرید اتوبوس را دولت پرداخت می کرد اما متاسفانه طی سه سال گذشته تاکنون دولت هیچ هزینه ای را برای خرید اتوبوسپرداخت نکرده و این در حالی است که مدیریت شهری اصفهان از اواخر سال گذشته تاکنون 100 میلیارد تومان برای خرید اتوبوس تندرو، اتوبوس جدید و احداث مسیر سامانه بی. آر. تی هزینه کرده است.

 
 
بنزین یورو ۴ توزیع نشد
نویسنده : بهزاد سلطانی - ساعت ۱۱:۱۳ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٦ خرداد ۱۳٩٢
 
باگذشت یک هفته از ابتدای خرداد ماه و علی رغم وعده قبلی شرکت ملی پالایش و پخش از عرضه بنزین یورو ۴ در سه کلان شهر تهران، کرج و اراک اما هنوز حتی یک لیتر هم بنزین یورو۴ عرضه نشده است.

براساس اعلام مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش فرآروده های نفتی قرار بود که از ابتدای خرداد ماه بنزین یورو ۴ در تهران عرضه شود.

علیرضا ضیغمی معاون وزیر نفت در امور پالایش اواخر ماه گذشته اعلام کرده بود که به طور قطع تهرانی ها از ابتدای خرداد ماه شاهد عرضه این بنزین خواهند بود و پس از آن نیز شهرهای کرج و اراک نیز در فهرست عرضه قرار خواهند گرفت.

همچنین تا مرداد ماه نیز امکان عرضه این بنزین با کیفیت و مرغوب در شهرهای اصفهان و تبریز فراهم خواهد شد.

متاسفانه باید گفت با گذشت یک هفته از آغاز خرداد ماه هنوز بنزین یورو ۴ در تهران عرضه نشده است و حتی مسئولان شرکت ملی پخش نیز زمان جدید را برای این منظور در نظر نگرفته اند.

خبرنگار فارس نیز برای پیگیری علت تاخیر در عرضه بنزین یورو ۴ در تهران علی رغم وعده داده شده با مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش تماس گرفت اما مسئولان این شرکت حاضر به پاسخگویی نیستند.

ماجرای خودرو و سوخت با استاندارد یورو ۴ چندین سال است که از سوی وزارت نفت و خودورسازان دنبال می شود، به طوری که هراز گاهی از سوی وزارت نفت اعلام می شود تا خودرو نباشد سوخت هم نیست و از طرفی خودورسازان هم می گویند تا سوخت نباشد خودرو با استاندارد یورو هم تولید نمی شود.