اصفهان23

با دیده شوق اصفهان را دیدم/ آثار قشنگ باستان را دیدم/ با نصف دگر، دگر مرا کاری نیست/ صد شکر که این نصف جهان را دیدم

آثار تاریخی اصفهان - تالار اشرف
نویسنده : بهزاد سلطانی - ساعت ۱۱:٥٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٢ آبان ۱۳٩۱
 

تالار اشرف یکی از بناهای تاریخی اصفهان است که در دوره صفوی سکونت‌گاه پادشاه، و حرم سلطنتی بود و در دوران قاجار، خانه صارم‌الدوله (فرمانده نظامیان اصفهان) شد و سپس به انبار علوفه و اقامت‌گاه سربازان روسی تبدیل شد و روزگاری به اداره صحیه و سجل احوال، اداره معارف، اداره فرهنگ و هنر، اداره آموزش و پرورش، و اداره تشریفات استانداری تغییر کاربری داد.

تالار اشرف که در زمان شاه عباس دوم صفوی ساخته شد و در دوره شاه سلیمان کامل شد، در محدوده تاریخی دولتخانه صفوی و در نزدیکی رکیب‌خانه، تالار تیموری، توحیدخانه و کاخ چهلستون قرار داشت و اکنون در غرب خیابان استانداری و در محدوده باغ استانداری اصفهان واقع است. 
این بنا به طور کامل با چوب بست ساخته شده بام آن مسطح بر پایه های بلند ضخیم پوشیده از طلا نهاده شده است.


این جاذبه گردشگری از نوع بناهای تاریخی و در شهرستان اصفهان بخش اصفهان واقع می باشد. دارای قدمت صفویان، و در آدرس اصفهان - خیابان باغ گلدسته - استانداری استان اصفهان واقع می باشد.

عمارتی زیبا که به نام تالار اشراف نامیده می شود،باقیمانده کاخ های عصر صفوی است. که ساخت آن در زمان شاه‌عباس دوم آغاز و در زمان سلطنت شاه سلیمان تکمیل شده‌است، نام این عمارت این شبهه را بوجود آورده است که ساخت این بنا را به اشرف افغان نسبت دهند، اما مطالعات محققین و پژوهشگران نشان می‌دهد که این کاخ صفوی در محدوده دولتخانه، در کنار قصرهای دیگری همچون کاخ هشت بهشت، کاخ پشت مطبخ، رکیب‌خانه و تالار تیموری مجموعه‌ای از کاخ‌های پرشکوه آن روزگار را تشکیل می‌داده‌اند. سیاحانی که در عهد صفوی و پس از آن از این بنا دیدن کرده‌اند، تالار اشرف را بنایی نفیس، شکوهمند و زیبا توصیف نموده‌اند.

این عمارت مشتمل بر سه قسمت و رو به طرف جنوب ساخته شده و تالار اصلی به ابعاد 24*14 متر و با ارتفاع 11 متر دارای سقف های ضربی و نقوش طلایی و گچبریها و گل و بوته های لاجورد و زیبا است .در چهار طرف بالا چهار شاه نشین و بالاخانه های کوچک به اطراف دارد.

این بنا مجموعه‌ای از اطاق‌ها و تالارهای مزین به طلاکاری بوده‌است که به منظور سکونت پادشاه و حرم سلطنتی از آن استفاده می‌شده‌است ودرحال حاضرازاین بنا تالار مرکزی و یکی از اطاق‌های بزرگ آن برجای مانده‌است. اطاق و تالار اصلی بسیار مجلل است و گچ‌بری‌های برجسته لاجوردی و طلاکاری دارد. طاق‌های بلند و پوشیده از مقرنس زیبا با صفحات گچ‌بری و طلاکاری تزئین شده‌است. این مقرنسهای رنگین و زیبا در هیچ یک از بناهای دوره صفوی نظیر ندارد. ترنج تالار مرکزی از طلای خالص بسیار جلب توجه می‌کند.این عمارت در و پنجره های نفیسی داشته که متاسفانه از بین رفته بود ولی در مرمتهای صورت گرفته ،به شکل گذشته خود مرمت شده است.

در مقابل این بنا حوضی مستطیل شکل وجود دارد که در چهار طرف آن چهار باغچه مشجر قرار گرفته‌است. در شمال غربی عمارت زمین مسطح وسیعی است که باقیمانده عمارت صدریه و متصل به باغ چهلستون می‌باشد.

حضور دوچرخه سواران آلمانی به مناسبت خواهرخواندگی اصفهان و فرایبورگ در تالار اشرف اصفهان

این کاخ در طول تاریخ خود خرابی بسیار دید.در اوایل جنگ جهانی اول (1914 تا 1918 میلادی) این تالار به انبار علوفه بدل شد و سپس واحدهای نظامی روسی در آن مستقر شده اما در سالهای اخیر به طرز پسندیده ای مرمت شده است .در اواخر دوره قاجار،مرمت هایی در آن صورت گرفت و پس از این تعمیرات بنای مذکور به اداره معارف وقت اختصاص یافت.بعد از دوران قاجار تعمیرات بیشتری در عمارت بعمل آمد و نقاشی هایی که از زیر گچ خارج شده بودند به وسیله استاد کاران و نقاشان برجسته و هنر مند اصفهان ترمیم شدند.

منابع: پرتال اصفهان و تبیان