اصفهان23

با دیده شوق اصفهان را دیدم/ آثار قشنگ باستان را دیدم/ با نصف دگر، دگر مرا کاری نیست/ صد شکر که این نصف جهان را دیدم

آقای شهردار: اصفهانی ها نگذارند شهر دست هر کسی بیفتد
نویسنده : بهزاد سلطانی - ساعت ۱۱:٢٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٦ خرداد ۱۳٩٢
 

پایگاه خبری تحلیلی اصفهان/تین نیوز:
 سید مرتضی سقاییان نژاد در آئین بهره برداری از پروژه های ترافیکی و بهبود حمل و نقل شهری که در کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان برگزار شد، توسعه حمل و نقل پایدار در کلانشهرها، به ویژه اصفهان را ضروری دانست و گفت: خیلی ها از ما ایراد می گیرند که چرا اینقدر نسبت به ایجاد زیر گذر و روگذر اقدام می کنیم ولی آنها باید بدانند همانطور که روز به روز به جمعیت و وسعت کلانشهرها افزوده می شود به همان میزان نیز تردد افزایش می یابد و در این راستا ضروری است که این طرح ها اجرایی شود.


وی با بیان اینکه برنامه ریزی های لازم برای طرح جامع ترافیکی شهر اصفهان از سال 1360 تا کنون توسط اساتید دانشگاهی و کارشناسان دو دانشگاه صنعتی اصفهان و دانشگاه شریف تهران مورد بررسی قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: با توجه به برنامه ریزی های انجام شده در قالب این طرح تنها 90 کیلومتر خیابان دیگر باید در شهر اصفهان و در مناطق یک و دو شهرداری ایجاد شود.

وی با اشاره به اینکه بر اساس برنامه چهارم توسعه قرار بود 75 درصد از حمل و نقل موجود در اصفهان به حمل و نقل عمومی اختصاص یابد، اضافه کرد: ولی متاسفانه تا کنون تنها 41 درصد از این امر تحقق یافته است و 34 درصد از برنامه چهارم توسعه عقب هستیم.

28 درصد از خودروهای در حال عبور اصفهان فرسوده هستند
شهردار اصفهان با تاکید بر اینکه بیش از 28 درصد از خودروهای در حال عبور در شهر اصفهان فرسوده هستند، افزود: هم چنین یک هزار و 100 خودروی فرسوده در ناوگان تاکسیرانی اصفهان وجود دارد که تا کنون اقدامی برای نوسازی آنها صورت نگرفته است.

سقاییان نژاد تردد خودروهای فرسوده، کیفیت سوخت نامناسب و افزایش روزانه 507 خودروی جدید به ناوگان حمل و نقل شهر اصفهان را عامل اصلی آلودگی هوا در این شهر دانست و گفت: عدم هماهنگی برنامه ریزی های بالادستی با برنامه ریزی های انجام شده داخل شهر این مشکلات را به وجود آورده است.

وی با بیان اینکه دوچرخه تنها 8/9 درصد از حمل و نقل شهر اصفهان را به خود اختصاص داده است، افزود: امروزه اصفهان به لحاظ پوشش حمل و نقل توسط دوچرخه عقب است به طوریکه باید حداقل 18 درصد از حمل و نقل اصفهان با دوچرخه انجام شود.

شهردار اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر 22 درصد از سهم حمل و نقل شهر اصفهان به تاکسی های ویژه و گردشی اختصاص یافته است، تصریح کرد: امیدواریم تا پایان سال جاری سیستم حمل و نقل تراموا نیز به ناوگان حمل و نقل اصفهان اضافه شود.

شهرداری 100 میلیارد تومان برای خرید اتوبوس هزینه کرده است
سقاییان نژاد به عدم اجرای تعهدات دولت در خصوص حمایت از حمل و نقل عمومی و به ویژه اتوبوسرانی اشاره کرد و افزود: در گذشته بیش از 82 درصد سهم خرید اتوبوس را دولت پرداخت می کرد اما متاسفانه طی سه سال گذشته تاکنون دولت هیچ هزینه ای را برای خرید اتوبوسپرداخت نکرده و این در حالی است که مدیریت شهری اصفهان از اواخر سال گذشته تاکنون 100 میلیارد تومان برای خرید اتوبوس تندرو، اتوبوس جدید و احداث مسیر سامانه بی. آر. تی هزینه کرده است.

وی درباره عدم پرداخت اعتبارات مصوب شده برای متروی اصفهان نیز گفت: شهرداری اصفهان از اواسط سال گذشته تاکنون 150 میلیارد تومان در قالب ملکی، نقدی و تعهدی برای مترو هزینه کرده به طوری که از بودجه 107 میلیارد تومانی مترو 53 میلیارد تومان این رقم اختصاص یافته است.

شهردار اصفهان عدم اجرای تعهدات دولت نسبت به تامین اعتبارات تصویب شده برای شهرداری ها انتقاد کرد و گفت: تعهدات دولتی در قبال حمل ونقل عمومی متوقف شده به گونه ای که در حال حاضر از پول مردم، شهرداری ها در زمینه حمل ونقل عمومی هزینه می کنند.

وی به طلب 53 میلیارد تومانی شهرداری اصفهان از دولت در زمینه سهم یارانه ای حمل و نقل عمومی و به ویژه بلیت اشاره کرد و ادامه داد: امسال 520 میلیارد تومان یعنی 64 درصد از بودجه شهرداری برای حمل ونقل عمومی اختصاص داده شده این در حالی است که شهرداری به تنهایی نمی تواند برای حمل ونقل عمومی گام بردارد.

سقاییان نژاد با تاکید بر اینکه حمل ونقل پایدار از طریق بودجه ملی، دولتی و محلی تحقق می یابد، اظهار کرد: با ادامه این روند حمل ونقل عمومی شهر دچار مشکل می شود و مدیریت شهری در حال حاضر با چنگ و دندان زیرساخت های حمل ونقل عمومی شهر را ایجاد کرده است.

وی با اشاره به اینکه تا کنون تنها 39 درصد از برنامه چهارم توسعه تحقق یافته است، افزود: 61 درصد از طرح های اجرا نشده در برنامه چهارم توسعه قطعا" بر روی اجرای برنامه های بعدی تاثیرگذار خواهد بود.

شهردار اصفهان با تاکید بر اینکه برای دستیابی به حمل ونقل پایدار باید به صورت جامع بنگریم تا شاهد کاهش آلاینده ها در شهرها باشیم، گفت: تا کنون 160 کارخانه موتورسازی فعال هستند که روزانه تعداد زیادی موتورسیکلت را وارد خیابان ها می کنند که این امر با طرح جامع کاهش آلودگی هوا در اصفهان مغایرت دارد.

وی از پیش بینی بودجه 50 هزار میلیارد تومانی شهر تا 4 سال آینده خبرداد و به شهروندان توصیه کرد: با توجه به این رقم بودجه، باید افرادی به عنوان اعضای شورای اسلامی شهر منتخب شوند که درک لازم از این بودجه داشته باشند به گونه ای که دارای تعامل ، تفکر شورایی و پختگی لازم باشند .

سقاییان نژاد با تاکید بر این که باید اعضای شورای اسلامی شهر متخصص باشند ادامه داد: این افراد می بایست متبحرباشند و احساساتی صحبت نکنند لذا باید مدیریت شهر در دست افراد توانا، معتقد به جمهوری اسلامی و قانون باشد .

شهردار اصفهان با اشاره به این که انتخابات شورای اسلامی شهر در رده انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی است، گفت: شهروندان باید بدانند شهر اصفهان در دست هرکسی نیفتد و کسانی که معتقد به برنامه و برنامه ریزی هستند و صلاحیت های لازم را دارند ، سکانداری شهر را به عهده بگیرند.