اصفهان23

با دیده شوق اصفهان را دیدم/ آثار قشنگ باستان را دیدم/ با نصف دگر، دگر مرا کاری نیست/ صد شکر که این نصف جهان را دیدم

تکمیل مصلای اصفهان 300 میلیارد ریال بودجه نیاز دارد
نویسنده : بهزاد سلطانی - ساعت ۱۱:٤٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۸ خرداد ۱۳٩٢
 

مدیرعامل مصلای بزرگ امام خمینی (ره) اصفهان گفت: برای بهره‌برداری اولیه از مصلای بزرگ اصفهان حدود 300 میلیارد ریال بودجه دیگر نیاز است.


ه گزارش باشگاه خبرنگاران ابراهیم پرچمی اظهار داشت: اصلی‌ترین مشکلی که در ساخت مصلای اصفهان وجود دارد، کمبود بودجه این طرح است.
وی در ادامه با اشاره به اینکه شیشه‌های ایوان مقصوره مصلای بزرگ اصفهان به صورت کامل نصب شده است، افزود: طرح پوشش سقف و کاشی‌کاری روی گنبد مصلی فیروزه‌ای رنگ خواهد بود چرا که اصفهان شهر گنبدهای فیروزه‌ای است و مصلای آن باید با هویت شهر سنخیت داشته باشد.


مدیرعامل مصلای اصفهان تصریح کرد: پیمانکار ساخت بنای داخل مصلی نیز انتخاب شده و فضای داخلی هم به صورت معماری اسلامی و سنتی است.
پرچمی به اصلاحات در سازه اصلی این طرح اشاره کرد و افزود: در نقشه و طرح قدیمی، بناها و رقباتی چسبیده به مصلی وجود داشت که بزرگتر از صحن بود و آن را تحت شعاع قرار می‌داد اما در طرح بازنگری تمام این اضافات حذف شد و پس از ساخت، تنها خود صحن به راحتی از بیرون دیده می‌شود.


وی با اشاره به اینکه هر میزان پول برای ساخت مصلی تزریق شود به همان نسبت کار پیش می‌رود، گفت: سازه‌ای که پس از 18 سال همچنان بلاتکلیف است، نیاز به مقاوم‌سازی دارد چرا که برخی قسمت‌های آن در حال فرسوده شدن است. البته در برخی قسمت‌ها این کار انجام شده است.
پرچمی در ادامه با انتقاد از بی‌توجهی مسئولان به این طرح بزرگ، افزود: اگر مسئولان دولتی همت می‌کردند به راحتی می‌شد از بودجه‌های خود استان این مصلی را ساخت اما تنها قول‌های زیادی داده شد و متاسفانه به هیچ‌یک عمل نشد.


وی با اشاره به اینکه 300 میلیارد ریال، مبلغ قابل توجهی برای ساخت این طرح نیست، اظهار داشت: البته تمام مسئولان استان به ویژه امام جمعه و استاندار زحمات زیادی برای ساخته شدن این طرح انجام دادند و پیگیر موضوع بودند اما پولی دست آنها نیست که بخواهند پرداخت کنند و این دولت است که باید برای این طرح که جزو طرح‌های مهر ماندگار است بودجه کافی در اختیار استان قرار دهد.
مدیرعامل مصلای اصفهان با اشاره به اینکه اصفهان شهر طرح‌های بزرگ نیمه کاره است، تصریح کرد: برای مثال طرحی مانند متروی اصفهان که سال‌ها است در دست ساخت است، سبب شده تا صدای همه مردم بلند شود و مایه بدنامی اصفهان است.
وی اضافه کرد: در دور چهارم سفر رئیس جمهور به اصفهان، مصوب شد که 100 میلیارد ریال برای ساخت مصلی در نظر گرفته شود اما تاکنون هیچ خبری از این بودجه نشده و نامه آن روی میز وزیر ارشاد خاک می‌خورد.
پرچمی ادامه داد: برای تامین بودجه این طرح جلساتی به خیرین نیز داشتیم که آن هم تاکنون نتیجه‌ای در بر نداشته و خروجی جلسات مشخص نشده است.
وی در ادامه در پاسخ به سؤالی مبنی بر درآمد بال‌ هایپر و سایر رقبات برای مصلای اصفهان گفت: بال هایپر در ماه حدود 60 تا 70 میلیون تومان برای مصلی درآمد دارد که این میزان صرف هزینه‌های جاری مصلی می‌شود.
مدیرعامل مصلای اصفهان با اشاره به اینکه تعمیر و نگهداری این طرح نیز هزینه‌های زیادی دارد، تصریح کرد: در موتورخانه مصلی بیش از یک میلیارد ریال سامانه گرمایشی و سرمایشی نصب شده که نیاز به مراقبت و نگهداری دائم دارد.
وی در پایان با اشاره به اینکه اصلی‌ترین مشکل مصلی بحث بودجه است، تاکید کرد: اگر 300 میلیارد ریال بودجه‌ای که مصلی برای ساخت نیاز دارد، تامین شود، تمام کارها به صورت مجزا قابل انجام است و ظرف حداکثر یک سال این طرح بزرگ به بهره‌برداری می‌رسد.

منبع خبر: باشگاه خبرنگاران جوان اصفهان