اصفهان23

با دیده شوق اصفهان را دیدم/ آثار قشنگ باستان را دیدم/ با نصف دگر، دگر مرا کاری نیست/ صد شکر که این نصف جهان را دیدم

هشت خانه تاریخی در اصفهان به اماکن پذیرایی، اقامتی تبدیل می شود
نویسنده : بهزاد سلطانی - ساعت ۳:٠٧ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۳ خرداد ۱۳٩٢
 

معاون سرمایه گذاری و طرح های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان گفت: هشت خانه تاریخی به اماکن اقامتی، پذیرایی تغییر کاربری می دهد.

ˈاحمد مولاییˈ روز دوشنبه اظهار کرد: سرمایه گذاران بخش خصوصی موظف به حفظ کالبد بنا بوده و برای انجام هر گونه تغییرات در بنا به مجوز این اداره نیاز دارند. وی با اشاره به رفع موانع پیش روی این سرمایه گذاران گفت: با استفاده از لایحه شورای اسلامی شهر اصفهان، کار احیای این خانه های تاریخی آغاز شده است. وی خاطر نشان کرد: مرمت بناها و خانه های تاریخی توسط سازمان با هزینه های بالا تا زمانی که زندگی در آنها جریان نداشته باشد بی فایده است.

 

معاون سرمایه گذاری و طرح های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان تصریح کرد: جاری بودن زندگی در بناهای تاریخی به حفظ و حراست از آن ها کمک خواهد کرد. به گفته وی، به دلیل هزینه های بالای نگهداری خانه های تاریخی مالکان خصوصی توانایی تامین این هزینه ها را نداشته و ناچار باید برای تغییر کاربری ومرمت در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد.


در مهر سال گذشته شهرداری اصفهان لایحه ای را تهیه و به صحن علنی شورای اسلامی شهر ارائه کرد. بر اساس این لایحه، عوارض مربوط به تعمیر، مرمت و بازسازی صدور پروانه ساختمان و یا مجوز تعمیرات، شامل عوارض زیربنا و پذیره، کسری پارکینگ و ارزش گفته بر تراکم تمام بناهای تاریخی ثبت شده و یا مندرج در نقشه های طرح بازنگری طرح تفصیلی، مشروط به حفظ و مرمت کالبد تاریخی بنا و با تایید میراث فرهنگی و شهرداری اصفهان، صفر ریال تعیین شد. این کار با هدف حمایت از توسعه صنعت گردشگری و حفاظت، مرمت و احیای بناهای با ارزش تاریخی شهر اصفهان و تشویق سرمایه گذاران بخش خصوصی انجام شد و به تصویب رسید.

منبع: اصفهان24