اصفهان23

با دیده شوق اصفهان را دیدم/ آثار قشنگ باستان را دیدم/ با نصف دگر، دگر مرا کاری نیست/ صد شکر که این نصف جهان را دیدم

آیا واقعا اصفهانی ها خسیس هستند؟
نویسنده : بهزاد سلطانی - ساعت ٦:۱٤ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۸ مهر ۱۳٩۳
 

در لطیفه ها همیشه وقتی حرف از مردم اصفهان باشد منظور خسیسی آنهاست و کم هم نیستند هموطنانی که تصور می کنند این طرز تفکر خیلی هم به دور از واقعیت نیست.اصفهان تاریخ طول و درازی دارد و از اول هم بخشی از ترکیب جمعیتی آن را یهودیان تشکیل می داده اند. راجع به قدمت یهودیان اصفهان همان بس که گفته می شود یکی از وجه تسمیه های اصفهان این است که حضرت سلیمان سوار بر باد حرکت می کرد تا جایی را به عنوان مرکز حکومت خود انتخاب کند و به اینجا که رسید به دستیارش که اسمش آصف بود گفت آصف هان یعنی آصف همین جا خوب است.


نقل قول دیگری هم هست که میگوید کورش بزرگ وقتی یهودیان بابل را از چنگال ستم بخت النصر نجات داد به اصفهان کوچ داد.
به هر روی همیشه یهودی در اصفهان بوده و هست. همین حالا هم بخش بزرگی از کسبه چهارباغ خصوصا در صنف عتیقه فروش و پوشاک را یهودیان تشکیل می دهند که لهجه خاصی هم دارند و فقط بعضی اصفهانی ها می توانند از روی لهجه تشخیص بدهند که طرف جود (یهودی) است. از طرفی این قوم هم به شدت خسیس و دنیا دوست هستند. ضرب المثلی میان اصفهانی هاست که میگن "فلانی راسّی(یعنی به اندازه) یه جود پول دارد" و کنایه از ثروتمندی و در عین حال خساست است.
به نظر اینجانب برخورد و معامله هم وطنان با یهودیان اصفهان و ناتوانی از تشخیص لهجه اصفهانی از لهجه یهودیان اصفهان باعث به وجود آمدن این طرز تفکر شده که کل اصفهانی ها خسیس اند.
نشانی قدمت یهودیان در اصفهان این که قبر بعضی از پیامبران بنی اسراییل در اصفهان است مانند قبر حضرت شعیا در خیابان هاتف در جوار امامزاده اسماعیل که پیش تر به آن پرداخته ایم.

نمونه لهجه یهودیان اصفهان هم همان لهجه ایست که مرحوم منوچهر نوذری سالهای پیش در برنامه صبح جمعه با شمای رادیو در نقش آقای دست و دلباز از اون استفاده می کرد.