مهمانسرای عباسی (هتل شاه عباس)، قدیمی ترین هتل ایران شاید هم جهان

وی یادآور شد: «در جست وجویی که در سایت های اینترنتی صورت گرفت، مشخص شد که تنها چند هتل با قدمت ۱۳۰ تا ۱۴۰ سال در جهان وجود دارد که قابل رقابت با هتل ۳۲۰ ساله عباسی نیست.»
به گفته وی، برای نمونه هتل فوجیای ژاپن ۱۱۰ سال قدمت دارد که هنوز شکل سنتی خود را حفظ کرده است اما هتل عباسی اصفهان ۳۲۰ سال قدمت دارد که نقاشی های قدیمی و سنتی آن به همان شکل حفظ شده است.
حدادی گفت: «ثبت جهانی این اثر، باید از سوی مسئولان میراث فرهنگی و گردشگری دنبال شود زیرا که در حوزه وظایف آنان می گنجد.»
وی در پاسخ به اینکه آیا پیشنهاد ثبت جهانی این اثر از سوی مسئولان هتل به صورت رسمی به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ارایه شده است، گفت: «این بحث تنها به صورت شفاهی بین مسئولان مطرح شده و هنوز شکل مکتوب به خود نگرفته است.»
حدادی گفت: «اگر این بحث جدی شود، می توان این پیشنهاد را به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری داد تا در این زمینه تحقیقات لازم را انجام داده و به صورت مستند به یونسکو منتقل شود.»
وی تصریح کرد: «نگهداری بنای هتل، نقش ها و طرح های به جا مانده از عهد صفوی و قاجاریه در این هتل به قدری زیاد است که توانی برای پیگیری مسایل تبلیغاتی برای هتل و نیز ثبت این این باقی نگذاشته است.»
«نگهداری یک هتل مدرن غیر از هزینه های آن هیچ دغدغه ای را متوجه مسئولان آن نمی کند، اما نگهداری یک «هتل موزه» که همه جای آن پر از نقاشی به سبک های مختلف هنری و آثار ملی است، نیازمند صرف هزینه فراوان، نگهداری از آثار به شکل موجود و حفظ و بقای آن برای نسل های آینده را به دنبال دارد.»
مدیرعامل مهمانسرای عباسی تاکید کرد: «شرط نگهداری از یک بنای تاریخی حفظ کاربری آن است تا از تخریب آن جلوگیری شود. اگر این هتل بخواهد بدون استفاده گردشگران تنها به عنوان موزه استفاده شود، حتی یک دهه هم دوام نمی آورد و به زوال می رود.»
«برای نمونه علت تخریب سریع عمارت عالی قاپو، چهلستون و سایر بناهای تاریخی در سال های گذشته به این دلیل بوده که هرگز از آنان استفاده نکردند و به همین دلیل لزومی برای صرف هزینه برای بازسازی و نگهداری وجود ندارد.»
وی گفت: «مسئولان این مهمانسرا تاکید دارند که این مجموعه همواره به صورت یک مهمانسرا مورد استفاده قرار گیرد تا از بنا در برابر تخریب حفاظت شود.
 
 
رستوران بام مهمانسرای عباسی در کنار گنبد مدرسه چهارباغ

تالار چهلستون مهمانسرای عباسی

/ 6 نظر / 204 بازدید
مولود

سلام میخواستم از شما اجازه بگیرم از مطالبتون که درباه اصفهان هست در وبلاگم بگذارم لطفا در صورت امکان جواب بدهید.[گل]

مریم

من همه ی پستاتونو خوندم! خودم اصفهانیم اما تا حالا بعضی از جاهایی که شما نوشتید رو تا حالا اسمشم نشنیده بودم! نوشته های شما در من اثر کردن میخوام تمام جاهایی که در اصفهان هست و ندیدم رو ببینم! ممنون!

سيد مهدي موسوي

واقعا دستت درد نكنه خيلي لذت بردم از اين تصوير و مطلب دانشجوي گيلان هستم چند 20/11/91 با دوستام ميام اصفهان واسه تحقيق در مورد بناهاي تاريخي.

سحر

مرسی از مطالب خوبی که گذاشتید شما یک اصفهانی واقعی هستید

سیمین

با عرض سلام واقعا عکسها عالی بود بیزحمت بیشتر عکس بذارید مرسی

ماندانا

عالی بود