آثار تاریخی اصفهان - کاخ عالی قاپو

   کاخ عالی قاپو عمارتی است که در غرب میدان نقش جهان و روبروی مسجد شیخ لطف الله سر بر افراشته و از مهمترین شاهکارهای معماری اوایل قرن یازدهم هجری است که از شهرتی عالم‌گیر برخوردار است.

کاخ عالی قاپو

   این قصر دروازه مرکزی و مدخل کلیه قصرهایی بود که در دوران صفویه در محدوده میدان نقش جهان بنا شده بود. عالی قاپو مرکب از دوکلمه عالی و قاپو است که با هم به معنای «سردرِ بلند» یا « درگاهِ بلند» هستند. نام های دیگر آن علی قاپو ، دولتخانه مبارکه نقش جهان و قصر دولتخانه است.

   از زیر سر در بلند کاخ که تمام آن با سنگ ساخته شده می توان به قصر وارد شد و پلکانی که در دو طرف تعبییه شده است ما را به طبقات بالا می رساند.
عالی قاپو دارای پنج طبقه است که هر طبقه آن تزیینات ویژه‌ای دارد: در طبقه همکف دو تالار وجود دارد که در آن روزگار به امور اداری و دیوانی اختصاص داشت ، در طبقه سوم ایوان بزرگی است که بر هجده ستون بلند و رفیع استوار است و در وسط این ایوان حوض زیبایی از مرمر وجود دارد .


   آنچه عالی قاپو را در میان آثار با شکوه و بسیار نفیس قرار داده است اثر هنرمند معروف عصر صفوی رضا عباسی یعنی گچبری های آخرین طبقه است که تالار آن به اتاق موسیقی یا اتاق صوت نیز معروف است .
   در این قسمت از کاخ، شکل انواع جام و صراحی در دیوار تعبییه شده است که این اشکال علاوه بر نمایش زیبایی و خلاقیت و ابتکار هنرمندان گچکار برای این بوده است که انعکاس حاصل از نغمه‌های نوازندگان به وسیله این اشکال گرفته شود و صداها طبیعی و بدون انعکاس صوت به گوش برسند .
   به طورکلی بنای عالی قاپو به عنوان یک بنای تشریفاتی خوش ساخت و زیبا دستاورد دیگری از هنر معماری دوران صفویه است.

منبع : دانشنامه رشد و ویکی پدیا

متن در 14 اردبیهشت 1391 ویرایش شد

/ 0 نظر / 381 بازدید