استاد حسن طاهری زاده مبتکر هنر سایه بازی

وی در سال 1352 در یک خانواده متوسط در محله بابا قاسم ؛خیابان هاتف اصفهان به دنیا آمد .او ششمین فرزند از هشت فرزند خانواده است و از زمان بچگی همراه پدرش به حجره در بازار می رفت.پدرش علاوه بر ورزش زور خانه ای ، اهل شعرو شاعری و موسیقی بود.دوستان پدرش که همگی اهل خواندن  و سرودن بودندو شور و حال فراوانی داشتندهمدم روزهایش شدند.او سواد خواندن و نوشتن نداشت ولی به واسطه هوشش محفوظات خوبی از شاعرانی همچون سعدی؛ حافظ و مولوی و دیگر اشعار را داشت تا جایی که اساتید دانشگاه در جایی که با مشکل روبه رو می شدند برای گرفتن پاسخ نزد وی می رفتند.

او به خاطر حضور در زورخانه و بدست آوردن مقام در ورزش و همچنین اعتبار خوب بین مردم به پهلوان معروف بود.پسر پهلوان محمد علی نام داشت.همنشینی پسرش با ایشان ودوستانش حس هنری وی را شکوفا کردو ازهمان سالها همیشه دنبال هنر بود.چند سالی به همین منوال درحجره ایشان گذشت.کم کم از آنجا به سرکار دیگری رفت تاکمک خرج پدرش باشد ودر کنار رفتن به مدرسه به گلیم بافی مشغول شد.

پس از فوت پدرش که 14ساله بود به داروخانه رفت و چند سالی به داروپیچی و سر زدن به بیماران برای دادن قرص و دارو گذراند تا کارمند دفتری اداره بهداشت شد.در طی این سالها همیشه با دوستان پی موسیقی و کارهای نمایشی بود.20 سال داشت که بارشته ورزشی ژیمناستیک آشنا شد و به فعالیت در آن پرداخت تا جایی که ده سال عضو تیم استان و صاحب مقام در سطح کشورشد.

در همان زمان پا به کاخ جوانان گذاشت و پله های ترقی را بالا رفت.درآن مکان در زمینه نمایش و موسیقی کار می کرد و خوشبختانه با کمک دوستان در کارش به اوج موفقیت رسید و خدا را سپاس مورد لطف قرار می گرفت و در سطح کشور به اجرای برنامه می پرداخت.

پس از انقلاب چند سالی از فعالیت هنری دور بود تا زمانی که با هنر سایه آشنا شد که البته درآن زمان در ایران به این سبک وجود نداشت.آنقدر علاقمند شد که سالیان متمادی با انگیزه فراوان و بدون داشتن آموزگار به تمرین پرداخت و پس از چندسال کارش را به روی صحنه آورد و به عنوان مبتکر هنر سایه با دست در ایران شناخته شد.خدا را سپاس هنرش را در بسیاری از کشورهای جهان به نمایش در آوردند و از کشورهای مختلف از او برای شرکت درجشنواره های سایه ای و نمایشی دعوت به عمل آوردند که تا به حال نیز ادامه  یافته است و به یاری خدا ادامه خواهد داشت.

تاکنون به لطف حق تعالی فعالیت کرده  و با یاری از بارگاه مقدسش به کار خود ادامه می دهد و برای شادی مردم گام بر می دارد.

منبع: وبسایت شخصی استاد طاهری زاده

/ 1 نظر / 35 بازدید
شهرام

سلام سایت هواداران سپاهان افتتاح شد لطفا از این سایت بازدید فرمایید و با عضویت در این سایت ما را یاری نمائید.لطفا نظرات خودتان را در مورد سایت بیان نمائید. http://sepahanpress.ir/