آثار تاریخی اصفهان - مسجد امام علی علیه السلام یا مسجد سلطان سنجر

بنای کنونی مسجد با نقشه ای چهار ایوانی ساخته شده و دارای سردر، صحن، ایوان، گنبدخانه و شبستان تابستانی و زمستانی است که با تزیینات زیبای کاشی معرق، مقرنس کاری و کتیبه های تاریخی مزین شده اند.

شبستان مسجد امام علی علیه السلام

سردر ورودی مسجد در ضلع غربی آن واقع شده و دارای کتیبه ای تاریخی است که با خط ثلث بر روی کاشی آبی نام پادشاه وقت و بانی ساختمان و سال اتمام آن را با خط شمس الدین تبریزی در بر دارد.

مسجد امام علی علیه السلام و مناره آن

منبع: پرتال شهر اصفهان

خوش ترکیب ترین و سالم ترین مناره مرتفع شهر اصفهان

 این مناره متشکل از سه بخش است که از پائین به بالا نازکتر و کوتاهتر می شود

 ارتفاع مناره حدود 40 متر است. دارای 4 کتیبه به خط کوفی است که سه کتیبه با کاشی و یکی با آجر تراشیده شده است.

جالبترین مناره موجود در اصفهان مناره مسجد علی است سیاحان و جهانگردان و محققین بسیاری در باره آن مطلب نوشته اند. مشهورترین آنها پیترو دولاواله،‌ ژان شاردن، اوژن فلاندن، پاسکال کُسْتْ، مادام دیولافوآ،‌ پرفسور هرتسفلد و دیگران می باشند.

مناره مسجد امام علی علیه السلام

به هر حال برخی از محققین این مناره رفیع و زیبا را متعلق به هارون ولایت می دانند، در حال حاضر این مناره جزء مسجد علی است. اما آنچه محقق است اینکه این مناره در زمان سلجوقیان ساخته شده است. مناره مسجد علی متشکل از سه بخش است. که از پایین به بالا نازکتر و کوتاهتر می شود ارتفاع مناره در حدود 40 متر است.

مناره مسجد علی دارای 4 کتیبه به خط کوفی مربع است. سه تا از این کتیبه ها با کاشی آبی رنگ و چهارمی که پایین تر از سه کتیبه دیگر است با آجر تراشیده ساخته شده است. در سه کتیبه اول عبارات مذهبی به صورت تکرار نوشته شده اما در چهارمین کتیبه آیه 16 از سوره آل عمران آمده است. سال ساخت مناره مسجد علی دقیقاً معلوم نیست. اما کارشناسان سال ساخت آن را بین سالهای 515 تا 525 هجری قمری می دانند.

منبع: پرتال شهر اصفهان

/ 2 نظر / 209 بازدید
سوزان

با سلام و خسته نباشید حضور شما سرور گرامی گله ای دارم و ان اینکه چرا تمام مرمتهای دوران صفویه را به حساب مرمت واقعی میگذاری و نمیگویید که دستور تخریب به دست شاه اسماعیل داده شد و بعد نوسازی شد .تا کی ما باید حقیقت تجاوز و خیانت دوران صفوی را بپو شانیم.به دلایل یکتا پرست بودن (سنی بودن) اصفهانی ها و مهد تمدن و دانشگاههای اصفهان و.. این شاه ترک غیر ایرانی چه بر سر ما و شهر ما آورد و فرهنگ ترکها را بالخره نتوانست بر ما تحمیل کند اما مریدان ترک آناتولی به زنانمان تجاوز کردند من یکی از اصفهانی اصل های هستم که در ان زمان به کمک مادر بزرگ نسل گذشته من از کشتار نجات بافت و لی پدر ومادرم کشته شد و مادر بزرگ نسلهای قبل چند نسل قبل ما را به یکی از شهرهای ایران اورده تا کی ما باید به اصفهان خیانت کنیم تا کی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ لطفا تاریخ شاه اسماعیل صفوی در سایت عقیده هست بخوان ببین کاشیکاری ها برای چی تخریب و نوسازی میشدند چرا نوشته ای به دلیل قدمت؟؟ بنویس به دلیل دستور شاه اسماعیل ترک غیر ایرانی ممنونم بیشتر امانت علمی داشته باشی

نگار

خانم سوزان در مورد اتفاقی که برای خانوادتون افتاده اطلاعی ندارم و متاسفم (شما هم درست توضیح ندادید)، ولی شاه عباس با اینکه ترک بود ولی کاملا ایرانی بود و در حوزه جغرافیایی ایران زندگی می کردند. نژاد ایرانی غیر از فارس، کرد و ترک و بلوچ و لر هم داره