آثار تاریخی اصفهان - انگورستان ملک

 جبهه شمالی حیاط سرپوشیده، یک تالار پنج دری قرار دارد که بنا بر وصیت ابراهیم خان، وی و همسرش در آن به خاک سپرده شده‌اند. یک فضای وسیع سراسر جبهه غربی این حیاط را فرا گرفته که به نظر می ‌رسد از ادغام سه اتاق سه دری مجاور یکدیگر پدید آمده است. دو اتاق سه دری جبهه شرقی حیاط سرپوشیده نیز به همین صورت با یکدیگر ترکیب شده‌اند. مجموعه فضاهای حیاط سرپوشیده، سفره ‌خانه، اتاق مقبره و د یگر اتاق‌های اطراف حیاط داری تزئینات فراوان گچبری، آینه ‌کاری و کاشیکاری هستند.

 

ستون‌های میانه فضای سفره‌ خانه و حیاط دارای روکش‌های چوبی و پایه و سر ستون‌های تزئینی می‌باشند. زیرزمین بزرگی در زیر فضای سفره‌ خانه وجود دارد که از طریق نورگیرهایی مشبک از حیاط جنوبی خانه نور می‌گیرد.

بخش شرقی خانه به فضاهای خدماتی از جمله حمام، آشپزخانه، انبارها و یک حیاط خلوت اختصاص دارد. در گوشه جنوب شرقی بنا حمامی واقع شده است که دارای سکوهایی در اطراف و سقفی گنبدی است.

دو ورودی خانه به حیاط جنوبی آن باز می ‌شوند که یکی از آنها مستقیماً از حیاط جنوبی به فضای سفره ‌خانه و دیگری پس از عبور از چند فضا به حیاط سرپوشیده، زیرزمین و سایر فضاها راه می ‌یابد.

این بنا در محله شیخ یوسف، خیابان ملک واقع است.

منبع مطلب: کویر و بیابان های ایران

/ 2 نظر / 74 بازدید

خیلی ممنون وبلاگ فوق العاده ای دارین.

مهدی ورپشتی

سلام حضرت آقا زندگینامه مستند از ملک التجار را چطور تهیه کنم.